NORENCO POLSKA ®

Moje konto

Kamień w łazience - jak skutecznie się go pozbyć?

Kamień w łazience - jak skutecznie się go pozbyć? 

 

Utrzymanie łazienki w czystości to nie lada wyzwanie. Tymczasem oprócz nieładu, kurzu czy rozchlapanej wody i osadów z mydła, to właśnie w łazience trzeba radzić sobie z jeszcze jednym trudnym przeciwnikiem. Mowa o kamieniu, który nawet w najdokładniej wysprzątanej łazience skutecznie psuje cały efekt.

 

Kamień na wannie, na drzwiach kabiny prysznicowej, w umywalce, na płytkach czy na łazienkowej armaturze to nic innego, jak osad mineralny. Skąd bierze się w naszych łazienkach, jak powstaje i w jaki sposób skutecznie się go pozbyć – podpowiadają eksperci Norenco.

Skąd się bierze kamień w łazience?

Najkrócej mówiąc: wytrąca się z wody. Najwięcej kamienia osadza się w łazienkach posiadaczy twardej wody. Twardej, czyli takiej z wysoką zawartością soli magnezu oraz soli wapnia, z której pod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się węglan wapnia. To właśnie węglan wapnia, tworzący białawy nalot w naszych łazienkach, nazywamy kamieniem. Rzeczywiście, osad jest twardy, przypomina kamienną skorupkę, a przy tym jest uciążliwy – potrafi zatykać otwory w słuchawce prysznicowej, perlator czy deszczownicę.

Chemia do łazienek czy cytryna z sodą?

Internet jest pełen porad, dotyczących domowych sposobów walki z osadami mineralnymi w łazience. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często naturalne środki są po prostu niewystarczające, zwłaszcza kiedy użytkowników łazienki czy toalety jest więcej. Nie ma szans, aby w hotelu, w firmie, restauracji czy w miejscach użyteczności publicznej cytryna, czy soda poradziły sobie z kamieniem. Podobnie, jak wówczas, kiedy woda w danym regionie jest naprawdę twarda. Węglanu wapnia wytrąca się wtedy na tyle dużo, że trzeba sobie z nim radzić za pomocą dedykowanych środków.

Skuteczna chemia dla profesjonalistów

Im wyższe stężenie substancji czynnych w danym produkcie, tym silniejsze i bardziej skuteczne jest jego działanie. Profesjonalna chemia czyszcząca substancji czynnych posiada w składzie więcej niż ta drogeryjna. To oznacza, że nie tylko jest bardziej efektywna, ale też działa szybciej, a rezultaty są trwalsze. Oczywiście stosowanie profesjonalnej chemii do łazienek wiąże się z czytaniem etykiet, głównie po to, aby użyć środka we właściwy sposób, a więc na przykład, zgodnie z zaleceniem, spłukać ciepłą czy letnią wodą.

Chemia profesjonalna kontra kamień

Tak właśnie ma się rzecz w przypadku przeznaczonego do usuwania kamienia płynu Kalkfjerneren, który po 3-5 minutach zalecamy spłukać wodą. Nie trzeba pocierać, szorować, bo większość osadów bez problemu zajedzie po kilku chwilach. Jeśli jednak zabrudzenia są bardzo silne, wystarczy użyć gąbki do czyszczenia. Kalfjerneren przyda się zresztą nie tylko w łazience, znakomicie czyści także zlewy granitowe oraz aluminiowe, jest niezawodny w przypadku kamienia w toalecie. Co szczególnie istotne, płyn jest w wygodnym sprayu, można go więc śmiało użyć bez wcześniejszego przygotowywania roztworu.

Więcej o tym norweskim ulubieńcu znajdziesz tutaj: https://norenco.pl/80,spray-do-usuwania-kamienia-i-nalotow-mineralnych-kalkfjerneren-0-5l.html

 

blog_01_01.jpg